عکاس و فیلمبردار عروسی مراسم خود را چگونه انتخاب کنیم؟

عکاس و فیلمبردار عروسی: عکس و فیلم عروسی، مهم‌ترین یادگاری‌ برای شما از مراسم ازدواجتان است که تا پایان عمر برایتان می‌ماند و خاطرات آن روز دلنشین را در ذهن‌تان زنده نگه می‌دارد.

راه‌های زیادی برای پیدا کردن یک آتلیه عکاسی و عکاس و فیلمبردار عروسی خوب وجود دارد، از پیشنهادات دوستان و فامیل گرفته تا جست و جوی اینترنتی و تبلیغات. بد نیست قبل از انتخاب به این نکته‌ها توجه کنیم!

عکاس و فیلمبردار عروسی
عکاس و فیلمبردار عروسی

سوالات مهمی که باید از عکاس بپرسید:

– آیا شما با کسی که از عروسی شما عکاسی خواهد کرد ملاقات و صحبت می‌کنید یا با مشاوره آتلیه؟

– آیا آتلیه آلبوم‌های نمونه‌ای از عروسی‌هایی که عکاسی کرده‌اند، برای ارائه دارند؟

– آیا عکس‌های نمونه آن‌ها از طوری است که شما برای خود تصور کرده‌اید؟

– حداقل هزینه‌های آن آتلیه چقدر است؟

– آیا هزینه شامل فیلم‌برداری هم می‌شود یا هزینه جداگانه دارد؟

– از دستیار استفاده می‌کنند (دستیار به عنوان عکاسی هست یا فیلمبرداری؟)

– برنامه آن روز عکاس چیست؟ (بسیار مهم است که عکاس در روز جشن شما برای مراسم دیگری وقت نگذاشته باشد.)

– آیا عکاس تمایلی به شنیدن حرف‌ها و خواسته‌های شما دارد؟

– برای انجام پیشنهاداتشان چه جور ضمانتی دارند؟

– چه مدت پس از جشن آلبوم عروسی آماده است؟

 

عکاس و فیلمبردار عروسی: انواع آلبوم‌های عروس

اغلب آلبوم‌های عروس که در حال حاضر وجود دارند، در یکی از دو دسته ساده و ژورنالی قرار می‌گیرند. البته هر دوی این آلبوم‌ها می‌توانند در پوشش‌های زیبای چرم یا جیر با جلدهای حرفه‌ای و زیبا ارائه شوند. اما یک تفاوت اساسی  دو است. آلبوم‌های ساده که در کشورهای اروپایی به آلبومهای Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه‌های کامپیوتری آماده و طراحی می‌شوند. این آلبوم‌ها طرفداران زیادی ندارند و کمتر آتلیه عکسی را می‌بینید که آن را به عنوان آلبوم اصلی به مشتریان نشان دهد. در این آلبوم‌ها معمولا عکس‌ها با سمپل ها و الگوهایی آماده در هر صفحه از یک تا چهار عکس قرار داده می‌شوند و به عنوان آلبوم‌های هدیه عروس و داماد در همان شب عروسی چاپ و صحافی شده و به آنها تقدیم می‌شود. همچنین برخی از آتلیه‌ها به عنوان خدمات جانبی به عروس و دامادهایی که ترجیح می‌دهند به جای آلبوم‌های گران‌قیمت تنها عکسهای‌شان را چاپ کنند این گزینه را که قیمت کمتری دارد پیشنهاد می‌کنند.

آلبوم‌های دیگر انواع طراحی شده یا Flush-mount هستند که به آلبوم‌های ژورنالی،یا آلبوم‌های مجله‌ای(magazine style) هم معروفند. این آلبوم‌های عروس از نظر طراحی هیچ محدودیتی به جز مهارت عکاس و تصور طراح آلبوم آن ندارند. طراحی این ژورنال‌ها بسته به شخصی که آنها را طراحی می‌کند از طراحی‌هایی شبیه به همان آلبوم‌های قبلی یا صفحاتی رویایی شبیه به سلایق شما و مد روز است و به همین دلیل قیمت آنها بسته به دستمزد شخصی که روی آن کار می‌کند بسیار متغیر است. یکی از نقاط مشترک اغلب صفحاتی که به این صورت طراحی می‌شود، استفاده از عکس‌ها به صورت ترکیبی است. به طوری که کمترین لبه‌های عکس را شامل شده و عکس‌ها به گونه‌ای قرار می‌گیرند که در همدیگر و در زمینه ادغام می‌شوند. هر آتلیه عکس یک استایل مخصوص خود را برای طراحی‌های آلبوم‌های عروس خود استفاده می‌کند.

عکاس و فیلمبردار عروسی: آلبوم فیزیکی و دستی، پرهزینه یا یک الزام؟

عکس‌هایی که شما می‌گیرید معمولا خام به حساب می‌آیند ودر آتلیه با تکنیک‌های فتوشاپ روتوش می‌شوند و به لحاظ روشنایی ورنگ و تناسب تنظیم می‌شوند. عکاسان آتلیه‌ها با تکنیک‌های عکاسی، بازی با لنز و فضا و نور، فیگورهای مختلف، آرایش سوژه‌ها، عکس‌های مدلینگ که گاهی با نمونه‌های روز دنیا نیز برابری می‌کند، چهره‌ای متفاوت و به یادماندنی از عروس و داماد می‌سازند. همچنین آلبوم‌هایی که این روزها مد شده، شامل ۱۰ برگ ۳۰ در ۶۰ است که مانند مجله‌های مد، عکس عروس و داماد را در صفحات آلبوم چاپ می‌کنند. این آلبوم‌ها حس خوشایندی در مشتری ایجاد می‌کنند. قیمت این آلبوم‌ها معمولا از ۴۰۰ هزار تومان به بالاست.

عکاس و فیلمبردار عروسی: موقع انتخاب آتلیه به این نکات هم توجه کنید:

– سطح تجربه و ماهر بودن تیم عکاسی و فیلم‌برداری را محک بزنید.

– مطمئن شوید که آتلیه مورد نظر عضو اتحادیه است یا نه.

– درگیر واسطه بازی‌ها نشوید و مراقب کلاهبرداران باشید.

– جزئیات تمامی  تجهیزات که می‌خواهید و آلبوم مورد نظرتان را در قرارداد کتبی قید کنید.

– عکس‌های دلخواه عروسی‌تان را برای عکاس توصیف کنید و توضیح دهید که چه چیزی مد نظرتان است.

– حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عکس یا درست کردن آلبوم و فیلم روی هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید اعمال می‌شود یا نه.

آتلیه‌ای را برگزینید که امنیت عکس‌های شما را تضمین می‌کند.

– اگر عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می‌کند، خیلی بیشتر حواس‌تان را جمع کنید. چون روتوش بیش از حد صورت شما را با آن همه آرایش و… بسیار مصنوعی به نظر می آید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here