آتلیه عروس: جشن عروسی و مراسم عروسی یکی از بیادماندنی ترین لحظات زندگی هر زوج است و همه برای ثبت این روز باشکوه به به دنبال بهترین آتلیه عروس هستند. در نظر داشته باشید که هر فرد فقط یکبار ازدواج میکند و از این جهت تجربه کافی و لازم را در انتخاب های خود ندارد. یکی از اساسی ترین انتخاب هایی که برای این روز باشکوه انجام می شود انتخاب آتلیه عروس است.

عکس ماندگارترین یادگاری عروسی است. بعدها وقتی دلتان برای عروسیتان تنگ شد، یا خواستید به بچه‌ها و نوه‌هاتان بگویید ما هم یک روز جوان بودیم، سراغ عکس‌های عروسی‌تان می‌روید. برای همین نباید بیگدار به آب بزنید. لازم است قبل از انتخاب آتلیه عروس با کسی که در این کار خبره است‌، مشورت کنید.

عکس و فیلم تنها چیزی است که بعد از پایان مراسم عروسی برای شما باقی می‌ماند و بسیار مهم است که با اطلاعات کافی و مطابق با علایق و سلیقه خودتان آتلیه عروس مراسم را از بین صدها عکاس و آتلیه موجود در بازار پیدا کنید.

چند سال که می‌گذرد دیگر کسی یادش نمی‌آید شب عروسی شما شام چه خورده یا پذیرایی چگونه بوده! تنها چیزی که از مهم‌ترین شب زندگی‌‌تان به یادگار می‌ماند و می‌توانید آن را به بچه‌ها و حتی نوه و نتیجه‌های‌تان هم نشان دهید، عکس و فیلم مراسم است.

از همین رو استودیو بین المللی نوربین نکاتی مهم را برای این انتخاب مهم (آتلیه عروس) با شما دوستان در میان می گذارد. همچنین اگر وسواس خاصی در انتخاب آتلیه عروس دارید و تا حدودی از عکاسی و فنون آن سر در می آورید، معیارهای تخصصی انتخاب آتلیه عروس را میتوانید در این صفحه مطالعه نمایید.!

 

آتلیه عروس

معیارهای عمومی انتخاب آتلیه عروس ایده آل

اهمیت داشتن مجوز آتلیه عکاسی

انتخاب آتلیه مجاز برای روز مراسم عروسی اهمیتی به شدت فراوان دارد! که در زیر به برخی از مزایای آن اشاره میشود:

  • عکس و فیلم شما به عنوان نمونه کار در آتلیه نمایش داده نمیشود.
  • به صورت ویژه از فایلهای خانوادگی شما محافظت و مراقبت میشود.
  • امکان لغو مراسم شما توسط مدیر تالار یا باغتان وجود ندارد.
  • توضیح مهم: با توجه به قوانین جدید اتحادیه عکاسان و بخشنامه الزام آور اداره اماکن، تالارها و باغهای عروسی موظف به چک کردن کارت مجوز آتلیه در شب عروسی میباشند. لذا چنانچه آتلیه مورد نظر شما کارت مجوز در اختیار نداشته باشد، به طور حتم مدیر تالار یا باغ از ورود پرسنل آتلیه عروس به سالن یا باغ ممانعت خواهد کرد. حال باید دید شما ریسک انتخاب آتلیه غیر مجاز را در مهمترین شب زندگیتان میپذیرید یا خیر؟!

آتلیه های مجاز در ساختمان های مسکونی نیستند!

قانون مهم: مطابق قوانین لازم الاجرای اتحادیه عکاسان ایران و قوانین مصوب اداره اماکن، یکی از شرایط اولیه گرفتن مجوز اتحادیه این است که ملک آتلیه الزاماً میبایست دارای سند اداری و یا تجاری باشد. (ملک دارای موقعیت اداری با ملک اداری متفاوت است.) پس شک نکنید هر آتلیه ای که در ملک مسکونی قرار دارد، مسلماً فاقد مجوز رسمی از اتحادیه عکاسان و اداره اماکن میباشد.

دلیل ارزان بودن یا گران بودن قیمت آتلیه را جویا شوید

شاید اینطور فکر کنید که نباید انقدر هزینه برای چند فریم عکس و فیلم پرداخت کرد و شاید اینطور به ذهن برسد که هرکس می تواند این کار را انجام بدهد. ابتدا باید بدانید که پرداخت هزینه عکاسی و آتلیه لازم و ضروری است چرا که اینکار کاملا تخصصی است. فقط به این فکر کنید که چه احساسی خواهید داشت اگر بعد از مراسم بفهمید که تمام عکس ها خراب شده اند و مثلا از حافظه دوربین پاک شده اند؟ یا اینکه فیلم بردار فراموش کرده دکمه “ضبط کردن” را بفشارد و خیلی از لحظات فیلم برداری نشده اند؟

درواقع هزینه ای که شما پرداخت می کنید، دستمزد تجربه و مهارت عکاس و فیلمبردار و همچنین در پشت صحنه تدوین و مونتاژ آنهاست . البته به همراه حق الزحمه یک روز تمام سرپا ایستادن آنها و از همه مهمتر، تذکرات، پوزیشن ها و پیشنهادات آنها برای زیبا تر شدن کار شما. در پایان هم از مشاهده تصاویر ثبت شده در آلبوم های زیبا و کلیپ های ویدئویی لذت ببرید.

فریب ظاهر، ساختمان های مجلل و آنچنانی آتلیه های غیر مجاز را نخورید

هرگز به این فکر نکنید که یک آتلیه بزرگ و ساختمان و دفتر مجلل بهترین انتخاب است! البته اینطور نیست که ساختمان و محل آتلیه مهم نیست اما تجربه ثابت کرده است که آتلیه و دفتر بزرگ و پر زرق و برق، با وجود اینکه مهم است اما لزوماً به معنای این نیست که کار شما حرفه ای تر از آب درخواهد آمد. سعی کنید در ابتدای کار تحت تاثیر ساختمان بزرگ، آتلیه پر زرق و برق و دفتر وسیع آنها قرار نگیرید. چه بسا بسیاری از آتلیه های کوچکتر و جمع و جور تر، در کار خود دلسوز تر باشند و تعهد آنها به حفظ و رضایت مشتری بیش از آتلیه های بزرگ و مشهور باشد. پس هرگز تحت تاثیر ظواهر قرار نگیرید و سعی کنید عاقلانه تصمیم بگیرید.

همه دغدغه ها و خواسته های خود را به مشاور آتلیه عروس توضیح دهید

از گرفتن مشاوره و ایده مدیران آتلیه عروس استفاده کنید. توجه کنید که این جشن شماست و با مراسم دیگران تفاوت دارد . نباید فکر کنید تجربه زیاد تیم عکاسی و فیلم برداری، تضمین کننده این است که نتیجه نهایی مورد دلخواه شما خواهد بود. باید هرآنچه مد نظر شماست به آنها بگویید.

کسانی که می خواهید در عکس ها باشند، لیست عکس های خانوادگی، لحظاتی که برای شما خیلی مهم است و علاقمندید که حتما در فیلم شما باشد ، موزیک هایی که میل دارید در فیلم شما استفاده شود، قسمتهایی که نمی خواهید در فیلم شما استفاده شود و خلاصه هر آنچه که در ذهن خود دارید در ابتدای کار به آنها بگویید و از تیم آنها بخواهید که انجام دهند و نسبت به آن حساسیت نشان دهید . حتی بهتر است برخی از این موارد را در قرارداد خود مکتوب کنید تا فراموش نشود. درست است که آنها با تجربه هستند اما قادر به خواندن فکر شما که نیستند!

آتلیه عروسی را انتخاب کنید که به تکنولوژی روز دنیا مجهز است

در بسیاری از امور تجربه زیاد و سابقه کار طولانی بسیار مهم و ضروری است اما همه چیز نیست. در واقع هر چقدر قدمت آتلیه عروس بیشتر باشد، الزاماً نتیجه کار شما بهتر نخواهد شد! گاهی اوقات یک موسسه سالیان سال فقط یک نوع کار را تکرار کرده است بدون اینکه سعی کند چیز تازه ای یاد بگیرد و یا خود را به تکنولوژی های روز وفق دهد.

الگوها روز به روز در حال تغییر است و موسسه ای موفق است که خود را با تغییرات جدید هماهنگ کند. بنا براین وقتی به سراغ یک آتلیه عروس قدیمی و با سابقه می روید، به این نکته توجه کنید که آیا آنها به روز هستند یا اینکه هنوز مطابق الگوهای قدیمی کار می کنند؟

قیمت بر اساس تیپ عروس و داماد!

متأسفانه هنوز هم بسیاری از آتلیه های غیر مجاز، جهت قیمت دهی کارهای خود، به تیپ عروس و داماد نگاه می‌کنند! اگر عروس لباس‌ گران قیمتی پوشیده بود و آرایشگاه درست و درمانی رفته بود، قیمت را بالا می‌برند. کافیست دوستانتان را با یک لباس معمولی تر و ادعای کمتر به همان آتلیه بفرستید تا متوجه تفاوت میلیونی قیمتها آن هم برای یک کار مشابه در همان آتلیه شوید!

به آتلیه عکاسی عروسی بروید که قیمت‌هایش مصوب بوده و برای همه یکی باشد!

کار را به دست کاردان بسپارید

یادتان باشد عروس و داماد بازیگر اند و عکاس کارگردان. کارتان را دست کارگردان خوب بسپارید و با او همکاری کنید تا عکس‌های عروسی بهتری داشته باشید. عکاس‌ها برای خودشان طراحی دارند. ولی اگر پیشنهادی دارید می‌توانید به‌ آن ها نشان بدهید. فقط حواستان باشد عکس‌های پیشنهادی به تیپ شما بخورد و گرنه خنده دار می‌شود.

عکاس‌ها معمولا برنامه‌شان مشخص است. اول از عروسی و داماد در آتلیه عکس می‌گیرند. بعد هم عکس‌های فضای باز؛ بعد هم عکس‌های مراسم عقد و دسته جمعی فقط حواستان باشد کسی جا نماند.

اهمیت نور و تجهیزات نورپردازی

با هر عکاسی حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای که صحبت کنید به شما خواهند گفت که نور ۹۰٪ علت خوب یا بد شدن عکس‌هاست. وقتی که به آلبوم نمونه کارهای آتلیه عروس نگاه کنید متوجه خواهید شد که با نور به روش‌های مختلف بازی شده است. بعضی از عکاسان عکس های کاملاً روشن و روح‌دار را ترجیح می‌دهند در حالیکه برخی دیگر از نور صرفاً در جهت ایجاد حس و هیجان استفاده می‌کنند.

شدت مناسب نوردهی در عکسها

در نمونه کار عکاسان و آتلیه عروس به شدت نور دهی حتما دقت کنید. ساده‌ترین و مهم‌ترین نکته‌ای که یک عکاس عروسی باید به آن دقت کند (بخاطر لباس سفید عروس)، تنظیم شدت نور‌دهی است، بطوریکه لباس عروس باید در عین اینکه سفید دیده شود، تمام جزئیات و پستی بلندی‌هایش منعکس باشد.

اهمیت ترکیب بندی صحیح و علمی

بعد از نور به مهمترین نکته‌ای که باید در آلبوم عکس‌های نمونه کار عکاسها باید دقت کنید ترکیب‌بندی عکس‌ها می‌باشد. ترکیب‌بندی به این معنی است که عکاسان چگونه جایگاه مختلف اجزای عکس را تنظیم می‌کنند و چه روشی را برای گفتن داستان عکسی که گرفته‌اند در پیش گرفته‌اند؟ عکسی که دارای ترکیب‌بندی مناسب باشد به خوبی می‌تواند توجه مخاطب را به سمت سوژه اصلی جلب کند.

وقتی به نمونه کارهای آتلیه عروس نگاه می‌کنید از خودتان بپرسید: آیا تمامی عکس‌ها از یک زاویه و پرسپکتیو گرفته شده است؟ عکاس چگونه چیزها را جالب‌تر کرده است؟

سلیقه عکاس خود را متوجه شوید

افراد دارای سلیقه متفاوتی هستند و هر فردی از سبک خاصی در عکاسی لذت می‌برد. بطور مثال اگر شما خواهان عکسی با بافت و سبک عکس‌های قدیمی هستید هرچقدر هم که تلاش کنید با دوربین‌های دیجیتال به آن بافت دست پیدا نمی‌کنید. پس مهم این نیست که از چه تجهیزات و چه دوربینی استفاده می‌کنید بلکه مهم این است که از قواعد مهم عکاسی مثل نور و ترکیب‌بندی و… به درستی استفاده کنید. تنها در آن صورت است که شما می‌توانید عکس خوبی بگیرید.

روایت داستانی پروژه عکاسی عروس

در عکاسی حرفه‌ای، عکاس مجاز است با هر مدل و روشی که خواست عکس بگیرد. ولی وقتی در مورد عکاسی از مراسم عروسی صحبت می‌شود، آنچه که شما باید به دنبال آن باشید تکنیک روایت داستانی است که واقعا اتفاق افتاده است. توالی عکس‌ها باید به شما نشان دهد مراسم از ابتدا تا پایان چگونه بوده است و اتفاقات آن روز را به ترتیب برایتان تداعی کند. دقت کنید که هیچ ژست و فیگور تصنعی نمی‌تواند احساس واقعی را در هنگام ثبت عکس نشان دهد.

پس از خود بپرسید به دنبال چه سبک عکسی هستید؟ عکسهایی با جنبه طنز؟ عکس‌هایی رمانتیک؟ یا عکس‌هایی شارپ و شفاف مثل عکس‌های مجلات؟ داستانی که عکس‌های عکاس می‌گوید،‌ داستان شما را در چشم بیننده می‌آورد پس مطمئن بشوید این دو با هم مطابقت داشته باشند.

رتوش های مصنوعی و غیر اصولی

وقتی دارید آلبوم و نمونه کار آتلیه عروس را می‌بینید توجه کنید عکس‌ها روتوش زیادی نداشته باشد. خیلی از عکاس‌ها اشکالات عکاسی‌شان را با روتوش زیاد می‌پوشانند که معمولاً هم نام این نحوه رتو را “رتوش پوست پرتقالی” گذاشته ایند. اما روتوش شدید، چهره شما را مصنوعی و از حالت طبیعی خارج می‌کند.

مطمئن شوید که آتلیه عروس شما بسیار با تجربه است

هرکاری را باید از یک جایی شروع کرد. بله درست است. اما این شروع نباید شب عروسی شما باشد!

باید مطمئن شوید که آتلیه عروس شما بسیار باتجربه است. می‎تواند با تمام شرایط محیطی مختلف خود را وفق بدهد؛ برای انجام عکاسی دانش و مهارت کافی را دارد و با هر اتفاقی که رخ بدهد و شرایطی که در مهم‌ترین شب زندگی شما پیش بیاید، می‌تواند کنار بیاید و به کار خود ادامه دهد. شب عروسی مهم‌ترین شب زندگی شماست و شما قطعا نمی‌خواهید که در این شب یک موش آزمایشگاهی برای کسب تجربه‌ی عکاسی باشید که کمتر از لیاقت شما، تجربه و مهارت دارد. پس تجربه آتلیه عروس بسیار مهم است.

رفتار و طرز برخورد عکاس خود را ارزیابی کنید

عکاس شما یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر از شب عروسی شماست. او در این شب مهم در کنار شما حضور دارد تا این اطمینان را به شما بدهد که بهترین جشن ممکن را برگزار می‌کنید.

در حین جشن عروسی، عکاس حتی در جزئی‌ترین کارها مانند دادن یک لیوان آب به شما، کمک در پوشیدن لباس یا مرتب کردن موهایتان به شما کمک می‌کند.  بسیار مهم است که شما با عکاس خود احساس راحتی کنید، چرا که قرار است در ۹۹ درصد از زمان مهمترین شب زندگی خود در کنار عکاس خود باشید. کسی را انتخاب کنید که به او ۱۰۰ در صد اطمینان دارید.

به کسی که کمتر از ۱۰۰ درصد به او اطمینان دارید کار خود را نسپارید. در صورتی که حس می‌کنید، کار عکاس یا نحوه برخورد او را زیاد دوست ندارید پس وقت خود را هدر ندهید؛ آتلیه عروس دیگری انتخاب کنید! شما باید مطمئن شوید که می‌توانید به خوبی با عکاس خود رابطه برقرار کنید و می‌توانید به خوبی با هم کار کنید.  زمانی که تصمیم خود را در این باره گرفتید، می‌توانید با خیال راحت همه چیز را به عکاس بسپارید و اجازه دهید جادوی خود را عملی کند.

هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست

قیمت و هزینه خدمات هم یک عامل مهم در تصمیم گیری شماست. شما برای تهیه لیست خرج‌های خود هزینه‌ای را برای آتلیه عروس در نظر می گیرید ولی این مهم است که به اندازه ای که پول می پردازید خدمات ارزنده دریافت کنید.

تمامی عکاس‌ها مانند هم نیستند. ممکن است برخی آتلیه‌ها قیمت‌های بسیار پایینی به شما پیشنهاد کنند؛ اما باید از خود بپرسید آن‌ها واقعاًچه قدر تجربه دارند و کار خوبی ارائه می‌دهند؟ آتلیه عروس چه امکاناتی را ارائه می‌دهد و آیا شما واقعاً به اندازه‌ی ارزش پولی که می پردازید خدمات می‌گیرید؟

آیا این آتلیه عکاسی در کنار بسیاری کارهای دیگر کار عکاسی عروسی را نیز انجام می دهد و تعدادی نمونه کار ارائه می‌دهد یا این که آن‌ها واقعا به طور تخصصی در این زمینه حرفه‌ای هستند. در بیشتر موارد برای قیمت هایی که به طور غیر منطقی پایین هستند، دلیل محکمی وجود دارد. در صورتی که با دقت بیشتری توجه کنید متوجه این دلیل خواهید شد. هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست.

از نوشتن قرارداد با آتلیه هایی که کلی گویی میکنند جداً بپرهیزید

ما از ۳ دوربین فول اچ دی استفاده میکنیم.

ما از ۳ دوربین فیلمبرداری فول اچ دی سونی با قابلیت ضبط ۹۰۰ فریم در ثانیه استفاده میکنیم!

این یک مثال ساده از کلی گویی و جزئی گویی بود. آتلیه هایی که کلی گویی میکنند و ریز خدمات تمام ماژولهای خود را برای شما شرح نمیدهند، بدون شک به دنبال پنهانکاری هستند! در واقع آنها از ضعف اطلاعات تخصصی عروس و داماد در مورد عکاسی و فیلمبرداری سوء استفاده میکنند! ببینید کدام آتلیه عروس برای توضیح ماژولهای خود دقت و وقت بیشتری میگذارد! باور کنید او دلسوز تر است!

جزئیات خواسته های خود را یادداشت کنید

ممکن است این کار ساده به نظر برسد، اما اگر از گستره‌ی خدمات آتلیه‌های عروسی با خبر شوید شگفت زده می‌شوید. برخی آتلیه‌ها تمامی عکس‌های تهیه شده را روی سی دی به شما می‌دهند و برخی دیگر تنها عکس‌های انتخاب شده را در یک آلبوم در اختیار شما می‌گذارند. همه چیز را یادداشت کنید. به معنای واقعی کلمه همه چیز را یادداشت کنید . آلبوم‌ها، جلد آلبوم، عکس‌های پرینت شده، نمونه‌های عکس‌های روی حافظه یا سی‌دی ، عکس‌های بزرگ شده روی قاب و اندازه آن‌ها ، عکاس دوم و …

از تمام چیزهایی که از آتلیه عروس خود می‌خواهید لیستی تهیه کنید تا بتوانید بفهمید بین خواسته‌های شما و آنچه آتلیه عروس ارائه می‌دهد تا چه حد تفاوت وجود دارد.

به آتلیه هایی که نمونه قرارداد را برای مطالعه به شما نمیدهند، شک کنید!

بهترین راه ارتباط بین شما و آتلیه عروس متن قرار داد است. در قرار داد تعیین می شود که قرار است دقیقا چه خدماتی دریافت کنید و عکاسان آتلیه عروس چه مسئولیت‌هایی دارند و قرار است شما دقیقا برای چه خدماتی پول بپردازید و اگر کارها آنطور که باید پیش نرفت، چه اتفاقی می افتد.

توجه کنید که آتلیه عروس چه طور با مشتریان خود قرارداد می‌بندد. به خوبی شرایط و مفاد قرار داد را بخوانید. شما باید از تمامی نکات آن به خوبی آگاه شوید و اگر متوجه قسمتی نمی‌شوید یا برایتان ابهام دارد درباره آن سوال کنید.

در صورتی که می‌بینید مسئولین آتلیه عروس در جواب دادن به سوالات شما مردد هستند و در مورد جزئیات قرار داد صحبتی نمی‌کنند (یا حتی یک نمونه قراردار به شما ارائه نمی‌دهند) باید بدانید که این یک نشانه ی بزرگ خطر و پرچم قرمز است.

حرفه عکاسی و حرفه فیلمبرداری، دو تخصص متمایز است

انتخاب عکاس حرفه ای، به هیچ وجه کار ساده ای نیست! انتخاب فیلمبردار خوب آتلیه عروس هم کمی پیچیده است! برخی از افراد هر دو این کار را انجام می‌دهند، اما این دو کار مهارت‌های کاملا متفاوتی هستند پس باید مطمئن شوید که عکاس و فیلمبردار هر کدام در زمینه کاری خود ماهر هستند. برخی از عکاس‌ها و فیلمبردارها به خوبی با هم کنار نمی‌آیند و هماهنگی بین آن‌ها زمان زیادی می‌برد و برخی دیگر نیز به راحتی و به خوبی باهم هماهنگ هستند و در کنار هم کار می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که شما برای این خدمات پول می‌پردازید؛ پس اگر می‌بینید عکاس و فیلمبردار آتلیه عروس شما به خوبی با هم کنار نمی‌آیند، لازم است دنبال شخص دیگری باشید. یادتان نرود که دارید در مورد شب عروسی خود تصمیم می‌گیرید و لازم است عکاس و فیلمبردار آتلیه عروس به خوبی و با هماهنگی کامل در کنار یکدیگر کار کنند تا به بهترین نحو ممکن خاطرات شب عروسی شما را برای همیشه ثبت کنند.

سبک کار آتلیه عروس چیست؟

با دیدن نمونه ی کارهای عکاس و فیلمبردار آتلیه عروس ، به سبک و شیوه ی کارشان توجه کنید . بدین ترتیب می توانید متوجه شوید که کارهای او مدرن ، کلاسیک ، سنتی و فانتزی است یا خیر . در این صورت با توجه به علایق خودتان می توانید عکاس تان را انتخاب کنید . مثلا اگر خودتان سبک مدرن را بیش تر می پسندید باید سراغ عکاسی بروید که در این سبک ذوق و سلیقه داشته باشد وکار کند.

برای انتخاب تصویربردار آتلیه عروس حتما چند نمونه از ویدئوها و کلیپ های اورا ببینید تا با دیدن نمونه ی کارها بهتر بتوانید تصمیم بگیرید .

هزینه های عکاسی و فیلمبرداری آتلیه عروس را یادداشت کنید

در این روزها برخی عکاسی ها قیمت و تنوع کارهاشان را به صورت لیست هایی آماده دارند که آن ها را به عروس و دامادها می دهند تا هم در وقت صرفه جویی شود و هم عروس و دامادها قیمت ها را فراموش نکنند و یا بر اثر فراموش کردن آن ها از عکاس به طور دائم سوال های تکراری نکنند. البته هنوز بسیاری از آتلیه عروس ها این لیست ناچیز و کم قیمت را آماده نکرده اند. پس شما مجبورید به خودتان زحمت یادداشت کردن آن ها را بدهید و یادتان باشد که حتما با خودتان قلم و کاغذ ببرید.

تعداد عکس ها مهم نیست

فراموش نکنید که تعداد کمی عکس با کیفیت بهتر از هزاران عکس بی معنی و بدون کیفیت است. پس برای انتخاب عکاس آتلیه عروس با معیارهای اساسی و درست اقدام کنید.

ثبت تاریخ های مهم در قرارداد آتلیه عروس

زمانی که تاریخ عروسی خود را مشخص کردید و تصمیم گرفتید که آتلیه عکاسی عروسی خود را نیز انتخاب کنید لازم است تا نسبت به آنها با  آتلیه عروس خود هماهنگی های لازم را انجام دهید.

یکی از این تاریخ ها ، تاریخ روزی است که برای عکاسی اسپرت باید آماده باشید . می دانیم که بسیاری از آتلیه های عکاسی این تاریخ را از زمان نوشتن قرارداد هماهنگ نمی کنند، ولی همین که حدود تاریخ مذکور را بدانید برای برنامه ریزی های بعدی شما مهم است.

یکی دیگر از این تاریخ ها که شاید از گزینه قبلی هم مهم تر است تاریخی است که به تازگی آتلیه های عکاسی عروسی به آن عمل میکنند و آن عکاسی کامل عروسی شامل باغ و آتلیه است که در زمانی حدود ۲ تا ۳ هفته قبل از عروسی گرفته می شود. این که میگوییم مهم تر از این جهت است که این تاریخ به آرایشگاه عروس و تاریخ آماده شدن لباس عروس هم مرتبط ایت . پس در هماهنگی آن باید از قبل اقدام کرده و بر اساس آن به برنامه ریزی های بعدی خود بپردازید.

یکی دیگر از تاریخ هایی که مهم به نظر نمیرسد ولی از اهمیت ویژه ای برخوردار است تاریخ تحویل فیلم و عکس آتلیه عروس است .

تکلیف فایل و آرشیو فیلم و عکسهایتان را از اول مشخص کنید

به طور معمول آتلیه عروس فیلم‌های گرفته شده را بعد از مراسم به عروس و داماد تحویل میدهند چرا که اگر در هر زمان برای فیلم های تدوین شده اتفاقی رخ دهد ، بتوانند به آسانی‌ با تدوین دوبارهٔ فیلم به فیلمِ عروسی خود دست پیدا کنند. باید بدانید که مسئله مهم ، آرشیو عکس هایی است که در باغ ، آتلیه و مراسم همراه با میهمانان خود گرفته اید .

قانون در زمینه آرشیو عکس های آتلیه عروس چه میگوید؟

لازم به ذکر است در این زمینه قانون اتحادیه عکاسان ، آرشیو گرفته شده را متعلق به آتلیه عروس دانسته و در صورت توافق بین طرفین قرارداد ، آتلیه عروس میتواند آن را به مشتری خود تحویل دهد . یکی از دلایل این موضوع این است که وقتی شما منوی پایه ی فیلم و عکس یک آتلیه را بررسی کنید ، خواهید دید که عمده هزینه ای که از شما گرفته اند به غیر از طراحی و چاپ آلبوم عروس در همان بند های منوی شما هزینه شده و در نهایت سود واقعی آتلیه عروس در چاپ و سفارش عکسهای عروسی و آلبوم عروس خلاصه خواهد شد.

شاید این سوال به ذهن شما برسد که بعد از چاپ آلبوم و عکس ها برای گرفتن آرشیو چه کنیم؟

این را هم باید بدانید که نگه داشتن آرشیو عکس ها نزد آتلیه عروس به این معناست که در هر زمان که شما بخواهید به چاپ عکس هایتان اقدام کنید. به آتلیه عکاسی عروسی خود مراجعه کرده و سفارشات خود را به آنها بدهید .

البته در میان تعداد زیادی از آتلیه هایی که در این زمینه فعالیت میکنند ، مواردی هم هستند که آرشیو عکس ها را به خود عروس داماد تحویل می دهند. اگر شما از آن دسته عروس و داماد هایی هستید که داشتن آرشیو عکس ها به هر دلیل برایتان مهم است باید از قبل این موضوع را با آتلیه عروس خود مطرح کنید و در نهایت توافق خود را در قرارداد به طور واضح مکتوب کنید .

نکته مهم دیگری هم وجود دارد و آن این است که مدیران آتلیه های عکاسی این موضوع را می دانند که بعد از اتمام کار و چاپ و تحویل عکس ها و فیلم عروسی ، به ندرت پیش خواهد آمد که یک زوج مجدد اقدام به سفارش و چاپ عکس های خود کنند . به همین خاطر به شما پیشنهاد میکنیم در صورتی که تمایل به داشتن این آرشیو دارید ، بعد از چاپ و تحویل کارها پیشنهاد خرید آرشیو عکس ها را به آتلیه عروس بدهید تا از ابتدا با قیمت های زیاد مواجه نشوید .

نحوه مناسب پرداخت مبلغ قرارداد آتلیه عروس

بعضی از آتلیه های عکاسی هزینه چاپ عکس ها و نیز آلبوم عروس را از منوی پایه ی خود جدا میکنند و دلیل آن هم این است که هزینه های فعلی مشتری با بودجه آنها مطابقت کند و بتنوانند از خدمات آتلیه عروس بهره ببرند .

اگر این مورد در مورد شما هم صدق میکند باید به این نکته توجه کنید که تاریخ تحویل کامل فیلم و عکس را به همراه آلبوم طراحی و چاپ شده در قرارداد خود مکتوب کنید و نکته مهم دیگر اینکه حتی اگر آلبوم و چاپ عکس ها در قرارداد شما و در جمع کلی هزینه های شما محاسبه نشده ، حتماً مبلغی از همان منوی پایه فیلم و عکس خود را برای زمان تجویل کارها به صورت کامل نگه دارید .

مدیران آتلیه های عکاسی معمولا اعلام می کنند که هزینه های منوی پایه ی فیلم و عکس را با آنها تسویه کرده و هزینه های آلبوم و چاپ عکس ها برای زمان تحویل کارها باقی بماند. پیشنهاد ما به شما این است که در قرارداد خود اولا زمان تحویل کارها را به طور دقیق یا در صورت امکان نداشتن به صورت حدود مکتوب کنید و نیز از همان مبلغ هزینه منوی پایه ( همه چیز به غیر از آلبوم و عکس ها ) درصدی را برای روز تحویل کامل کارها نگه دارید. این موضوع باعث میشود تا آتلیه عروس شما به تاریخ تحویل کارها متعهد بوده و روند آماده سازی کارها را در زمان مورد نیاز آغاز کند .

اینکه ما این نکات را برای شما به این سادگی و شفافیت می نویسیم به دلیل این است که بارها شاهد آن بوده ایم که عروس و داماد ها هنوز بعد از گذشت یک سال و حتی بیشتر هنوز موفق به گرفتن فیلم و عکس عروسی خود نشده و اگر هم شده باشند بعضاً در موارد انجام شده توسط آتلیه عروس خود رضایت کامل را ندارند. این را هم بدانید در این میان هستند آتلیه ها و مدیران آتلیه های عکاسی که به تعهدات خود به طور قابل قبول پایبند بوده و اصلا نیازی به سخت گیری هایی از این قبیل نیست .

مدیر با صلاحیت، متخصص و منضبط را برای آتلیه عروس خود برگزینید

در زمان انتخاب آتلیه عروس خود به نکات ریز و شاید مهم توجه کنید تا بعد از مراسم با اعصاب راحت تری به تماشای فیلم عروسی خود بنشینید. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وارد یک آتلیه عکاسی شده و با محیطی نامنظم روبرو شوید . به عقیده ما مجموعه ای که دارای مدیریت خوب و با صلاحیت باشد ، نظم و انظباط کاری را در راس امور خود قرار خواهد داد .

این نظم از نوع برخورد کارکنان آن مجموعه شروع و به کیفیت خروجی محصول نهایی که همان فیلم و عکس عروسی شماست ختم خواهد شد. مجموعه ای که از یک مدیر خوب و منظم بهره می برد بر همه مراحل تولید محصول نظارت داشته و سعی بر آن دارد تا از دوستان و آشنایان شما مشتریانی جدید بسازد .

در نقطه مقابل ، این موضوع هم میتواند وجود داشته باشد که با یک آتلیه عروس با محیطی نامنظم و شاید هم به هم ریخته ، میز کار نامرتب و کارمندانی با سطح برخورد ضعیف برخورد داشته باشید . این ها نشانه هایی هستند تا شما پی ببرید که احتمالا از کیفیت کار و فیلم و عکس عروسی خود رضایت چندانی نداشته باشید .

شاید در این میان استثنا هایی هم وجود داشته باشد . اما بحث ما بصورت کلی نوشته شده و هدف از بیان این موضوعات این است که شما در زمان انتخاب آتلیه عروس خود تمامی نکات قابل توجه را در نظر بگیرید و بعد از مراسم ، از فیلم و عکس عروسی خود رضایت خاطر داشته باشید. این نکته مهم هم وجود دارد که یک آتلیه عروس بسیار شیک و لوکس الزاما یک کار خوب ارائه نخواهد داد.

سلیقه شما در اولویت است و نه مد روز

وقتی به چند آتلیه عروس می روید و نمونه کارهای متفاوت را می بینید ، به این نتیجه می رسید که در آتلیه های مختلف تخصص های متفاوت وجود دارد. بدان معنا که برای مثال آتلیه عروس اول عکس های بهتری داشت ولی آتلیه عروس دوم در فیلم تبحر بیشتری داشت. وقتی به این مسئله برخورد میکنید باید در ابتدا مشخص کنید که فیلم را بیشتر دوست دارید یا عکس ؟

برای مثال وقتی به دنبال یک عکس رویایی و قوی هستید باید در آتلیه های عکاسی به دنبال تفاوت در سبک عکاسی باشید. زیرا نوع چاپ عکس ها به آتلیه مربوط نبوده و این موضوع و لابراتوار چاپ عکس مربوط می گردد.

تفاوت در سبک عکاسی و ژست های زیباست که عکس را متفاوت می کند . گزینه بعدی هم لوکیشن یا محل عکاسی می باشد . برای مثال عکاسی در عمارت یا یک ویلای اختصاصی با لوازم آنتیک یا لوکس می تواند برای بعضی از عکس ها جذاب باشد . به خاطر داشته باشید در حال حاضر مکان هایی که امکان عکس برداری در آنها وجود داشته و می توانید از آنها برای عکاسی عروسی خود استفاده کنید کم نیستند و می توانید از آتلیه عروس خود بخواهید که در این لوکیشن ها از شما عکس بگیرند و هزینه ورودی آن مکان را به سفارش خود اضافه کنید.

وقتی در نوع ژست ها و لوکیشن های عکاسی و نیز هنر عکاس در زوایای عکاسی دقت می کنید میتوانید آتلیه های مختلف را با هم مقایسه کنید و در زمینه ای که علاقمند هستید انتخاب بهتری داشته باشید. فیلم هم در سوی دیگر قرار دارد که لازم است بدانید برای اینکه به تفاوت در فیلم ها پی ببرید باید به نوع تصویر ها دقت کافی داشته باشید. البته تدوین زیبا هم جایگاه خودش را دارد ولی به دلیل اینکه یک تدوین خوب داشته باشیم مجبور به داشتن تصاویر خوب و کارآمد هستیم. پس باز هم به تصاویر خام خوب میرسیم . پس زمانی که به فیلم ها نگاه می کنید ، ضرباهنگ و افکت ها را کنار گذاشته و به تصاویر دقت کنید.

فراموش نکنید که تعویض موزیک و نوع تدوین در هر زمان امکان پذیر است. پس از این موضوع خیالتان راحت باشد، چون در نهایت فیلم را از نظر تدوین به سلیقه شما نزدیک خواهند کرد . نکته مهم در اینجا همان تصاویر خوب است و در درجه دوم کیفیت تصاویر ، که باز هم این موضوع به نوع سفارش شما در منوی تصویربرداری برخواهد گشت.

در جلسه شماوره تخصص و حرفه ای بودن آتلیه عروس را ارزیابی کنید

نوع مشاوره و نحوه ارائه خدمات یا همان پرزنت کردن میتواند بیانگر میزان تخصص و تجربه کاری طرف مقابل شما باشد . پس در جلسات مشاوره میتوانید به این موضوع پی ببرید که با یک گروه حرفه ای طرف هستید یا خیر !

هنگامی که با یک تیم حرفه ای روبرو میشوید ، همه چیز حرفه ای خواهد بود. از مشاوره و پرزنت گرفته تا تحویل کار و مشتری مداری های بعد از آن.وقتی به یک آتلیه عروس وارد می شوید و پای صحبت های مدیر آتلیه یا کسی که شما را پرزنت می کند می نشینید ، به این موضوع دقت کنید که طرف مقابل شما چقدر صاحب تجربه و تخصص است و آیا توانایی اجرای یک کار خوب و بدون نقص را دارد یا خیر ؟

به عقیده ما ، یک مشاور حرفه ای و یک فرد موفق در کسب و کار ، از ابتدای صحبت شروع به تعریف و تمجید و چرب زبانی در مورد کمیت و کیفیت کارهای خود نخواهد کرد. وقتی مشتری به یک مجموعه مراجعه می کند ، وظیفه مشاور در ابتدا انتقال اطلاعات درست و ارائه راه کارهایی است که با بهره گیری از آنها ، عروس و داماد بتوانند در هر جای دیگر که بخواهند از خدمات یک مجموعه استفاده کنند ، از اطلاعات و تجربه های ارائه شده استفاده کنند .

نوع راهنمایی، یعنی مشاوره و راهنمایی اصولی از ابتدای کار و البته اطلاعات درست، نشان دهنده این است که با یک مشاور حرفه ای طرف هستید . او باید همراه با مشاوره خود نمونه کارهای خود را نیز معرفی کرده و در مورد آنها توضیح دهد. برای مثال داشتن تجهیزات فیلمبرداری مثل کرین، استدی کم و از این قبیل چیزها برای تصویر برداری خوب است . اما این وظیفه مشاور شماست که به شما بگوید به جای هزینه برای استدی کم می توانید از لوکیشن یا باغی استفاده کنید که عکس های بهتر و حرفه ای تری داشته باشید یا بالعکس .

کرین یا همان جرثقیل ، دستگاهی است که با یک دسته ۳ الی ۶ متری تصویر را از بالای سر میهمانان گرفته به به دلیل حرکت طولی و عرضی دسته توسط فیلمبردار ، تصاویر بسیار جذابی را می گیرید . البته تخصص و حرفه ای بودن تصویربردار کرین هم جایگاه خود را دارد .

استدی کم ، به جلیقه ای گفته می شود که با توجه به امکانات آن ، دوربین در کنار آن سوار شده و باعث می شود در زمان حرکت کردن فیلمبردار و حتی دویدن او ، تصویر ضبط شده فاقد هرگونه لرزش و حرکت اضافی باشد . اگر فیلمبردار استدی کم فردی حرفه ای باشد ، تصاویر بسیار زیبایی گرفته خواهد شد . پس در نهایت به خاطر بسپارید و توجه کنید که مشاوره حرفه ای و خوب است که شما را به نتیجه مطلوب و انتخاب درست می رساند .

داشتن نمونه کار عالی پایان انتخاب آتلیه عروس نیست!

نمونه کارها را دیدید ؟ همه چیز جذاب و عالی بود ؟ همان عکسهای رویایی خود را بالاخره پیدا کردید ؟ این خیلی خوب است . ولی آیا همان عکاس از شما عکس می گیرد و فیلم و عکس عروسی شما هم به زیبایی نمونه کاری که مشاهده کردید خواهد بود ؟

نکته قابل توجه همین جاست . این را بدانید نمونه کار ، یعنی نشان دادن بهترین تصاویر گرفته شده در آن آتلیه عروس تا آن زمان . پس اینکه صرفه تصاویر آلبوم های داخل دفتر آتلیه از کیفیت و زیبایی خوب برخوردار باشند کافی نیست. یک آتلیه عروس برای نمایش فیلم نمونه کار خود مطمئنا از تصاویری استفاده می کند که بعضاً از تجهیزات فیلمبرداری نیز استفاده شده است. پس مراقب باشید که تصمیم اشتباه نگیرید.

اگر از نمونه کارهای یک آتلیه عروس خوشتان آمد ، عجله نکنید . نکته مهم در عکاسی عروسی در درجه اول ژست ها و فیگور هایی است که عکاسی به سوژه می دهد . در درجه دوم لوکیشن و موقعیت عکس نیز دارای اهمیت است. هنر عکاس و نیز انتخاب زوایای خوب به همراه کادر بندی و دیگر موارد مهم این موضوع هم دارای اهمیت هستند.

آیا قیمت کمتر نسبت به آتلیه های دیگر دلیل مناسبی برای بستن قرارداد است؟

این روزها اکثر عروس و داماد ها به دنبال کاهش هزینه های عروسی خود و نیز حفظ کیفیت و کمیت آن هستند . ولی نباید فراموش کرد که فیلم و عکس عروسی را به هیچ وجه نمیتوان تکرار کرد ، پس باید در زمان انتخاب آتلیه عروس خود صرفا گزینه قیمت را کنار گذاشته و سعی کنید با مدیریت در هزینه های خود انتخابی درست داشته باشید .

بسیاری از آتلیه های ارزان قیمت هستند که وقتی منوهای آنها را با آتلیه های دیگر مقایسه می کنید متعجب میشوید که چقدر قیمت خوب است و به بودجه شما هم نزدیک .

اولین نکته ای که در این زمینه باید بدانید این است که خیلی از آتلیه های با قیمت ارزان ، در منوهای خود مواردی دارند که در نظر اول برای عروس و داماد جذاب است ولی اگر آنها را از منوی اصلی کم کنید خواهید دید که باقیمانده ی آن منو گزینه های ساده اولیه ای هستند که در واقع برای آنها نیز هزینه ی زیادی ندارد .

منظور ما از این موارد  بیشتر عکس هایی هستند که در سایز های معمولا کوچک و متوسط و به تعداد متنوع به مشتری ها می دهند . وقتی عروس و داماد قصد مقایسه ی منوهای دو آتلیه عروس متفاوت را دارند متاسفانه وجود چند عکس در چند سایز کوچک نظر آنها را به سمت خود جلب کرده و از دقت و مقایسه در گزینه های اصلی منوی خود که عکاسی و فیلمبرداری ، هزینه های جانبی و هزینه های پنهان و نیز تمامی هزینه هایی که تا زمان تحویل کار مجبور به پرداخت آن هستند ؛ صرف نظر کرده و بیش از کیفیت کار در عکاسی و فیلمبرداری و نیز تدوین و لوکیشن ها به کمیت های منو اهمیت می دهند .

هزینه های پنهان را فراموش نکنید

در روند انجام کار هزینه هایی وجود دارند که اگر وضعیت آنها با طرف قرارداد شما مشخص شود بهتر است . این هزینه ها همان هزینه های پنهان هستند که معمولا یا قبل از مراسم یا در روز مراسم به سراغتان خواهند آمد.

از هزینه های پنهان برای شما می توان به هزینه حمل و نقل فیلمبردار ، تبدیل فیلم های نهایی به خروجی مورد نظر شما ، تبدیل مدل لیت موجود در منو به نمونه های بهتر و زیباتر ، سایز عکس های شاسی شده برای شب عروسی و بسیاری از این موارد که ما به شما پیشنهاد می کنیم تمامی آنها را با آتلیه عروس خود مطرح کرده و وضعیت توافق شده ی خود را در متن قراردادتان مکتوب کنید.

به امنیت فیلم و عکس خود تا چه حد فکر کرده اید؟

شاید خیلی از شما از طریق شبکه های اجتماعی و تصاویری که از عروس های خود به نمایش می گذارند با آتلیه عروس خود آشنا شده اید و حالا قصد دارید از خدمات آنها استفاده کنید . ولی به امنیت فیلم و عکس خود تا چقدر فکر کرده اید و اینکه بعد از مراسم ، عکس شما نیز به عنوان نمونه کار در شبکه های اجتماعی منتشر شود !

یکی از مواردی که این روزها اهمیت ویژه ای پیدا کرده است بحث امنیت عکس های عروسی شماست . اگر شما از آن دسته عروس و داماد هایی هستید که تمایلی به این کار ندارید و حتی از اینکه عکس های عروسی شما در محل دفتر آتلیه هم به جهت نمونه کار به نمایش گذاشته شود نیز مشکل دارید پیشنهاد میکنیم این موضوع را در همان ابتدای صحبت های جلسات مشاوره این موضوع را مطرح کنید و پیشنهاد میکنیم توافقات خود را در قرارداد خود مکتوب کنید .

بارها پیش آمده که یک آتلیه عروس اقدام به انتشار یکی از عکس های عروس خود برای نمونه مار در شبکه های اجتماعی کرده و افراد سودجو نیز با استفاده از آن تصاویر در صفحات دیگر شبکه های اجتماعی به عنوان نمونه کار استفاده کرده و در نهایت موجب درگیری و پشیمانی عروس و داماد از اعتماد به آتلیه عروس خود شده است .

پس اگر آتلیه عروس مدنظر شما تصاویر عروس و داماد های خود را به راحتی در صفحات خود منتشر میکند یا آنها را به در و دیوار آتلیه اش قاب کرده است، منتظر دیدن تصاویر خود توسط هزاران بازدیدکننده صفحات اجتماعی و افراد سودجو باشید! چون ما سالهاست هنوز عروس و داماد ایرانی ای را ندیده ایم که اجازه انتشار عکسهای همسر خود را در صفحه اینستاگرام یا سایت آتلیه عروس دهد!